15 VĚCÍ ZE STŘEDNÍ, KTERÉ NA MEDICÍNĚ OCENÍTE

28.06.2017

Trocha odlehčení ve zkouškovém neuškodí, v tomhle článku najdete věci, které jsme na střední třeba neuměli úplně docenit, ale teď jsme za ně rádi.


STUDY HARD

Jasně, že jo, kdo čekal že tohle vynechám? Pokud jste toho měli ve škole hodně - jakože fakt hodně...buďte rádi, a čím víc, tím líp. Ještě s láskou všichni vzpomínáme na maturitu, jaká to byla vlastně brnkačka. Takže pokud se zrovna budete učit na test z matiky, a bude toho brutálně moc, nezoufejte - jednou se může hodit, že jste cvičili šedou kůru mozkovou.

ŠPATNÝ VÝKLAD UČIVA

Kupodivu, tohle mi taky celkem pomohlo. Totiž když vám učitelka zapomene vysvětlit polovinu látky, ale pak to stejně bude chtít v testu, dá se to srovnat se stavem, kdy nechodíte na přednášky, a stejně se to musíte naučit sami...no, občas i když na přednášky chodíte.

HROZNÝ UČITEL/KA

Měli jste mezi vyučujícími někoho naprosto nesnetitelného, koho všichni nesnášeli? Kdo vůbec nebyl fér, ztrácel čas řvaním na studenty místo toho, aby vás skutečně něco naučil? - Můžete mi věřit, je to zkušenost k nezaplacení. Ne, opravdu nejsou všichni zkoušející na LF takoví zlobři, ale při praxích v nemocnici a práci s pacienty se vám bude hodit diplomatické jednání na 100%.

CVIČENÍ S PROTOKOLY

Sice nemáme žádnou bakalářku, seminárky, ale - cvičením a protokolům z nich se nikdo z nás nevyhnul. Samozřejmě si můžete od někoho sehnat vypracované protokoly (ale pšt, že jo), ale stejně je to u zkoušky...takže hezky do Wordu, a psát. Pár desítek stránek za semestr přeci nikoho během prváku a druháku nezabije, stejnak se s tou anatomií plus mínus nudí...

TAHÁKY V TÝMU

Tímhle bodem rozhodně nechci nikoho nabádat k podvádění. To, co oceníte je určitá undergroundová síť informací před testy a zkoušeními. Jistá poučka praví, že pokud máte příležitost využít nějakých informací pro svůj prospěch, a neuděláte to, pak splňujete prakticky definici blbce. Hodí se zejména týmové hledání vytažených otázek z vyšších ročníků, nafocených preparátů, vzorových řešení protokolů...a tak dále a tak dále. Kdo hraje jen sám za sebe, každá příprava na test bude o to těžší.

ZLATÍ SPOLUŽÁCI

Věc která se vztahuje i předchozímu bodu, a to, že kamarádi jsou prostě k nezaplacení. Pokud navíc máte takové, kteří zvládají chodit na přednášky, dělat si poznámky, a ještě k tomu nepíšou jako čuně, můžete je klidně vyvážit cenou zlata. Pokud ne, vždycky alespoň sdílíte ten stres ve více lidech.

PREZENTACE

Ano, ani na vysoké škole typu lékařská fakulta se tomu nevyhnete. Sebejistá prezentace a umění hledání se strýčkem Googlem a tetou Wiki (tedy už s její víc zaměřenou verzí Wikiskripta) se ani tady rozhodně neztratí. A ne jen v prváku před zápočtem z informatiky, ale i mnohem, mnohem později.

ZBYTEČNÉ DETAILY

Musíte se kvůli dějepisářce učit spoustu dat navíc, i když vám k ničemu nebudou? Stejně jako u bodu č. 1, v podstatě to není tak zbytečné, když mozek nezahálí. Mimochodem, během předášek na vysoké se taky čas od času nedozvíte striktně jenom věci k tématu.

S UČITELI ZA DOBŘE

Každého z nás nálada nepopiratelně ovlivňuje, a učitelé nejsou výjimkou. Není třeba nosit jim po ránu kávu nebo švestičky ze zahrádky, ale pokud si pamatujete, co vyžadují ve svých hodinách a berete na to ohled, hned se s nimi lépe vychází. Někdo je pedant na smazanou tabuli, jiný nesnese povídání, znáte to. Obdobně i u nás záleží, kdo zrovna přednáší - někomu potleskem po přednášce uděláte radost, někdo jenom mávne rukou, jindy zase vadí, pokud si sedáte přednostně do zadních řad místo dopředu a nebo dá nejvíc na to, jestli aktivně spolupracujete...tyhle věci je dobré vědět.

PŘEDSTÍRANÁ POZORNOST

Nedělá vám problém "dělat, že dáváte pozor", a učitelky vám to baští? Takhle dovednost se hodí snad všude. Ani na medicíně nejsou úplně každá přednáška nebo cvičení každou minutu 100% přínosné, že byste se bez toho neobešli. Jestli zvládáte uznale přikyvovat směrem k vyučujícímu, zatímco vedete s přáteli debatu na messengeru, a nakonec ještě přihodíte zajímavý dotaz, rozhodně nepoplujete s davem živých mrtvých v publiku.

ORIENŤÁK A PRÁCE S MAPOU

Máte-li silně vyvinutý orientační smysl, budete mít určitě výhodu. Naproti tomu, jestli vám dělá problém nedržet jakýkoli plánek nebo mapu vzhůru nohama, najděte si nějakého "vodiče" alespoň ve skupině k sobě. Ústavy a odborná pracoviště v rámci fakulty se dají najít ještě poměrně snadno, ta pravá legrace nastává u předmětů učených v prostorách FN. Protože nestačí pamatovat si patro a vchod, ale komplet cestu, kudy se má jít. Ti, kteří se zorientují natolik, aby byli schopní používat zkratky mezi vchody a odděleními, získají určitý obdiv.

KVALITNÍ JAZYKÁŘI

V tomhle případě jsou kvalitně nabité dovednosti opravdu k užitku - sice se budete učit česky, ale zdroje už všechny zase být nemusí, nehledě na vědecké články. V prvním ročníku se určitě hodí mít alespoň předmět "na pohodu", a kdo ví, jak moc budeme potřebovat cizí jazyky po škole...

VÝTVARKA

Protože v prváku na medicíně si většina z nás pořizovala kompletní pastelkovou výbavu, a opravdu jsme ji využili. Přednášky pana doc. Fialy jsou jí tak trochu podobné, spousta krásných zátiší v několika barvách - abstraktních, pokud jste se doma aspoň nepodívali do učebnice.

ŠPRT PRVNÍ TŘÍDY

Jasně, na střední není zrovna in být šprt, i tak - pokud šprti nejste, připravte se na to, že si budete na medicíně připadat možná trochu zvláštně. Občas při poslouchání spolužáků při konverzaci, jak a co už se učí, přijde mi, že je to u nás spíš něco jako nejoblíbenější sport.

IMPROVIZACE

Naposled jsem si nechala snad nejpodstatnější bod ze všech (samozřejmě podle mě). Pokud se vám podaří ovládnout svoje chování a oddělit ho od pocitů trémy a bezradnosti, máte velkou výhodu. Umění vařit z vody a přesvědčivě mluvit o tématu, které jste viděli možná tak z rychlíku, s použitím jakýchkoli informací, které se k němu aspoň trochu hodí, vás může nejednou zachránit u zkoušky. Takže jestli vám to na DAMu zrovna nevyšlo, tady se herectví hodí taky :)


Doufám, že vás dnešní článek trochu pobavil. Do komentářů mi schválně můžete napsat, co se nejvíc na VŠ hodí vám.

K

Mediklara's blog, 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky