INTERNETOVÉ STRÁNKY

24.06.2017


Knížky jsou sice fajn, ale jednoduše nestačí na všechno, pokud chcete najít vypracované materiály nebo třeba otevírací dobu studijního, pomůže vám snad tenhle rozcestník s odkazy.


OFICIÁLNÍ WEBOVKY

O webových stránkách Lékařské fakulty v Plzni se moc dlouho rozepisovat nemusím, určitě jste je už všichni hledali před přihlašováním na VŠ, pokud budete hledat rychle kontakt na děkanát nebo studijní oddělení, nejrychleji je najdete hned na jejich domovské stránce až dole. Kontakty na další pracoviště a ústavy najdete tady - jsou tam jak webové adresy, tak telefonní čísla na paní sekretářky (všechny tyhle informace by měly být i v Karolince, kterou si kupujete u zápisu, ale tu přeci jen s sebou nikdo nenosí) - na stránkách jednotlivých pracovišť taky doporučuji hledat sylaby a ostatní důležité informace. Samozřejmě nezapomeňte sledovat fakultní facebook, kde sdílí akce a zajímavé články.

SIS A SPOL.

Pro přihlašování ke zkouškám, zápisu i zjištění vašeho rozvrhu se budete přihlašovat do SISu (studentský informační systém) - tam jste nejspíš už od přijímaček, je to to samé místo, kde uveřejňují vaše výsledky a to, jestli jste přijati nebo ne. Pro nás už je to spíš místo, kde závodíme o nejlepší termíny :-D Změnit si heslo nebo si třeba nastavit váš účet, se kterým vám bude fungovat wifi Eduroam, můžete zase na stránkách CASu (centrální autentizační služba) - obojí funguje pro celou univerzitu. POZOR - SIS je tak trochu škodolibý, a chce po nás každoročně měnit vstupní heslo, můj tip je zahrnout do vašeho hesla číslovku nějak spojenou s vaším rokem na fakultě, a pak měnit jenom tu. Pokud v rámci učení prostě zapomenete heslo změnit, stane se potom to, že u zápočtu nebo zkoušky se nebudete moct přihlásit do systému, a tím i složit test :-/ (u testů na děkanátu vám to pomůžou hned vyřešit paní ze studijního, takže budete mít jen zpoždění třeba 10min).

Dalšími oficiálními zdroji materiálů přímo od fakulty jsou kromě stránek jednotlivých ústavů ještě Moodle a Mefanet. Do obojího se přihlásíte zase přes přihlašovací údaje z CASu, Moodle slouží spíš jako e-learningové prostředí (mám dojem, že jsme tam měli i informatiku), najdete tam různé zaheslované semináře, klíč k nim vám sdělí vyučující. Mefanet je oproti tomu spíš úložiště publikací, dodatečných článků a materiálů (vypracované otázky tam ale fakt nehledejte).

DALŠÍ MEDICI

Jako první určitě musím sdílet odkaz na blog www.lfp.pise.cz - tady najdete asi nejucelenější soubor informací o studiu z pohledu medičky, teď už mladé doktorky, která studovala v Plzni. Obsahuje opravdu super články ohledně zkoušek, jednotlivých ročníků a dalších, tenhle blog se s ním rozhodně nemůže měřit. Některé informace je ale třeba brát trochu s rezervou, přeci jenom se postupně za pár let některé věci mění, třeba průběh některých zkoušek, testy a podobně :-) Četli jsme ho snad všichni, a vždycky se dozvíte alespoň základ o tom, co vás čeká.

Nejlepší současný způsob, jak zůstat v kontaktu se spolužáky, je samozřejmě facebook. Každý ročník si sice zakládá společný e-mail, každá skupina zvlášť taky, ale nebudu vám tu tvrdit, že člověk, co FB nemá, není ochuzený o informace. I kdyby jste tam měli mít jen prázdný profil, pro domlouvání se na testech, přednáškách a podobně ho potřebovat budete. Věci pro všechny studenty se dají sdílet na studentském fóru, které bohužel zatím nemá úplně hodně členů.

Zase platí, že každý ročník má svoji FB stránku, každá skupina si pak zakládá ještě svojí, většinou se lidi přidávají i do jiných ročníků, aby měli třeba info z dalších ročníků. Tady budete mít odkazy na některé z vyšších ročníků, pokusím se je časem doplňovat:


Dalším ročníkům bych dala jeden jednoduchý tip - zkuste se domluvit hned na celoročníkové stránce, a založte si jednotlivé skupinové stránky a maily podle jedné předlohy, když se budou jmenovat všechny stejně jen s obměnou čísla skupiny, bude se to vám i vyučujícím mnohem lépe pamatovat :-)

Až si budete zakládat maily, raději ne na seznam.cz, nejlépe vychází gmail.com - na prvním zmíněném bývají problémy s velikostí odesílaných souborů, které se pak vrací odesílateli, což všechny jenom otravuje, přičemž gmail nabízí i společně sdílené soubory s úložištěm.

KONEČNĚ MATERIÁLY

A naposled se dostávám k odkazům, které vás budou zajímat asi nejvíc, a to k informačním zdrojům s vypracovanými otázkami, zkušenostmi ze zkoušek atd.

Jako první stojí za zmínku web www.lfp-studium.cz, který disponuje různými funkcemi diskuzí, domlouvání ad., ale po expanzi facebooku úplně osiřel, takže dnes slouží především jako zdroj všelijakých souborů. Abyste se k nim dostali, musíte se zaregistrovat, materiály jsou řazené hezky podle ročníků a předmětů.

Medici před námi taky založili účet na internetovém úložišti mega.nz, přihlašovací údaje si předáváme interně, jelikož s nimi je pak možné jakkoli měnit obsah, a už se stalo, že byl na úložišti hrozný zmatek v souborech. Apeluji tedy na všechny, aby neměnili nastavení a složky, nejsme první ani poslední, kdo ho využije. Místo na mega už je vyčerpané, takže nějaké další materiály už se zrovna přidávat nedají.

Jako úplně poslední zase odkážu na facebook, pokud se domluvíte s lidmi z vyšších ročníků, určitě vám někdo pomůže najít další soubory, mezi studenty kolují velké složky na externích discích, co si postupně každý nasbíral pro svoje potřeby, mezi nimi samozřejmě i nějaké vytažené otázky z testů, učebnice atd. Teď máte opravdu pádný argument, abste nezmeškali školní párty nebo kolejní akce ;-)

Snad vám tenhle článek trochu pomohl se zorientovat, pokud máte nějaké připomínky nebo doplnění, sem s nimi! 

K

Mediklara's blog, 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky